Stretching - wszystko co musisz o nim wiedzieć
13 lipca 2020
Stretching, czyli rozciąganie to bardzo ważny, nieodzowny element komponowania sylwetki oraz dbania o zdrowie i kondycję swojego ciała. Osobom aktywnym fizycznie służy jako narzędzie zapobiegające występowaniu kontuzjom, zapewniając odpowiednią elastyczność ćwiczonych mięśni i pełne zakresy ruchów w ćwiczeniach. Osobom mniej aktywnym fizycznie i prowadzącym siedzący tryb pracy pomaga natomiast znieść kurcze mięśniowe, które przyczyniają się do występowania uciążliwych dolegliwości bólowych, szczególnie w okolicach odcinka lędźwiowego. Przeczytaj artykuł, dowiedz się więcej o zaletach i roli rozciągania w treningu.
Dla kogo jest stretching?
Stretching skierowany jest dla każdego. Korzyści z niego mogą czerpać zarówno osoby prowadzące siedzący czy stresujący tryb życia, jak i osoby o umiarkowanej aktywności fizycznej i wyczynowi sportowcy. Służy jako narzędzie do pozbycia się sztywności mięśni, czyli sprawia że ćwiczone mięśnie stają się bardziej elastyczne. Rozciąganie powinno być wykonywane przez wszystkich ćwiczących, aby zachować odpowiednie zakresy ruchów w ćwiczeniach oraz zmniejszyć ryzyko kontuzji np. naciągnięcia, czy naderwania włókien mięśniowych. Oprócz tego, stretching przyczynia się do zmniejszenia napięcia układu nerwowego, czyli redukcji stresu wynikającego zarówno z prowadzonego trybu życia, jak i ze spoczynkowego napięcia mięśni.
Niestety, rozciąganie przez wielu jest bagatelizowane. Duża część naszych klubowiczów i klientów zapomina o nim lub zwyczajnie nie przywiązuje do niego wystarczająco dużo wagi. Wychodząc naprzeciw temu, postanowiliśmy wprowadzićdo naszej oferty zajęcia grupowe.
Zalety i rola stretchingu w treningu
Rozciąganie powinno być integralną częścią treningu, gdyż każdy z nich powoduje znaczne napięcia mięśniowo-powięziowe. Do pełnej regeneracji mięśni wymagane jest pełne rozluźnienie całego aparatu ruchowego i powrót długości włókien mięśniowych do długości optymalnych.
Zalety rozciągania:
- zwiększa krążenie wokółmięśniowe, co korzystnie wpływa na regenerację mięśni po treningu,
- zwiększa mobilność i zakresy ruchów w wykonywanych na treningu ćwiczeniach, a zatem umożliwia osiągnięcie pełniejszej formy, z lepszą jakościowo masą mięśniową,
- zmniejsza spoczynkowe napięcie mięśniowe,
- przeciwdziała występującym kurczom mięśni,
- zmniejsza ryzyko występowania kontuzji,
- poprawia stan i zwiększa elastyczność stawów, powięzi, ścięgien oraz wiązadeł.
Kiedy powinniśmy się rozciągać?
- Przed treningiem - jako rozgrzewka i przygotowanie organizmu oraz mięśni do zwiększonego wysiłku fizycznego. Pozwala zwiększyć zakresy ruchów, co zwiększa efektywność jednostki treningowej oraz zwiększa elastyczność aparatu ruchowego. Skupiamy się w nim na stawach oraz mięśniach, które będą brały udział w danej sesji treningowej. Wybieramy w tym przypadku stretching dynamiczny, gdyż rozciąganie statyczne obniża zdolność szybkiego kurczenia się mięśnia.
- Po treningu - jako cooldown, wyciszenie, odprężenie i zniwelowanie napięcia nerwowego. W tym wypadku wybieramy ćwiczenia rozciągania statycznego.