Wojtek - okres "Reverse Diet"

12 listopad 2020

Praca jako dietetyk i trener polega na pomocy w realizacji celów sylwetkowych, zdrowotnych i poprawie ogólnego komfortu życia pacjenta. Służyć mogą temu różne narzędzia i działania. Dobry trener i dietetyk powinien być nie tylko dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, ale posiadać również warsztat umiejętności i wiedzę z zakresu psycholgii i pedagogiki, aby odpowiednio rozpoznawać problemy, czy potrzeby klienta i potrafić opracować odpowiedni, inywidualny model działania. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj kondycja psychiczna pacjenta, a w tym chociażby jego relacje z odżywianiem i motywacja do prowadzenia zdrowego trybu życia. W praktyce codziennej, najczęściej mierzę się a z problemami nadmiernej masy ciała, co wynika ze zbyt dużej podaży kalorii, przy znikomej aktywności fizycznej oraz ze skutkami takiego stanu rzeczy. Działania są więc skupione na opracowaniu odpowiedniego modelu diety redukcyjnej, wprowadzeniu w życie regularnych treningów lub innych aktywności fizycznych oraz dbaniu o motywację do prowadzenia zdrowego trybu życia. Nie każda współpraca wygląda jednak tak samo, a problem nie zawsze tkwi w tych aspektach - tak właśnie było w przypadku Wojtka.

Czas współpracy:  3 miesiące,

Wykorzystana oferta: Plan diety "reverse diet", jako wyjście z destrukcyjnej diety redukcyjnej, a następnie Plan diety z nadwyżką kaloryczną - zorientowany na budowę siły i masy mięśniowej, 6-dniowy plan treningowy split do wykonywania we własnym zakresie, współpraca zdalna z regularną kontrolą postępów i wprowadzaniem bieżących korekt do planu, czyli podnoszeniu kaloryczności.

Wynik: +6,3 kg beztłuszczowej masy ciała, -0,5 kg tkanki tłuszczowej, zwiększenie potencjału metabolicznego - podaż kalorii z 2000 kcal na 4000 kcal! Zwiększenie siły: wyciskanie leżąc, max: 100 kg -> 140 kg, przysiad w serii x5: 100 kg -> 150 kg, martwy ciąg, max: 130 kg -> 230 kg.

Współpracę z Wojtkiem rozpoczęliśmy blisko 10 kg temu ???????? - zaraz po jego występie w konkursie Mistera Polski ???????????, do którego przygotowywał się we własnym zakresie, bez pomocy trenera i dietetyka ?. Efekt? Choć udało się zdobyć tytuły ????, to kondycja zdrowotna i sprawnościowa Wojtka były w opłakanym stanie ????. Skrajnie niska podaż kalorii (2000 kcal ????) oraz duża ilość treningów cardio stosowane przez długi czas, spowodowały adaptację metaboliczną ????, a w efekcie spadek poziomu testosteronu ?? oraz podniesienie poziomu kortyzolu ????. Osiąganie słabych wyników siłowych w tym czasie ????, gorsze samopoczucie, czy wypracowanie złych relacji z żywieniem ???? to tylko dalsze konsekwencje stosowania takiego "planu" dietetyczno-treningowego przez tak długi okres ????.

Nasze działania ukierunkowane były zatem przede wszystkim na przywrócenie wysokiego potencjału metabolicznego ???????? i podniesienie performance'u treningowego ????, co zaowocować miało znacznym zwiększeniem masy mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej ?. Wprowadzając kolejne, coraz bardziej zaawansowane plany, udało nam się osiągnąć podaż kalorii na poziomie 4000 kcal ????, utrzymując poziom tkanki tłuszczowej na takim samym lub nawet nieco niższym poziomie ????! Wszystkie wyniki siłowe zostały znacznie poprawione ????????, a Wojtek z chłopaka, który zjedzenie banana czy kawałka czekolady uważał za cheat-meal'a, zamienił się w "obżarciucha" ????, który je to, na co ma ochotę (np. pierogi z truskawkami z Biedronki), niejednokrotnie goszcząc w ramach planu dietetycznego na burgerze ????, pizzy ????, czy żarciu meksykańskim ???????????? (jakoś to makro trzeba w końcu nabić!) i ma ogrom energii na codzień ?!

To dopiero początki naszej współpracy i mała "podkładka" pod docelowy okres "Improvements", w którym będziemy chcieli osiągnąć jeszcze kilka kilogramów beztłuszczowej masy ciała! Dotychczasowe efekty tej współpracy przedstawiam jednak na zdjęciach poniżej: